Kırıkkale Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu ilçenin nüfusu yazın düşüyor, kışları 3 kat artıyor: Belediye Başkanı çağrıda bulundu

YERLEŞİK NÜFUSU 30 BİN OLAN YAHŞİHAN İLÇESİNDE, KIŞ MEVSİMİNDE NÜFUSUN 100 BİNİN ÜZERİNE ÇIKMASI NEDENİYLE BELEDİYE BAŞKANI OSMAN TÜRKYILMAZ, HİZMET KALİTELİSİNİN ARTMASI İÇİN VATANDAŞLARIN NÜFUSLARINI İLÇEYE ALMALARINI İSTEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bu ilçenin nüfusu yazın düşüyor, kışları 3 kat artıyor: Belediye Başkanı çağrıda bulundu
87 views
20 Aralık 2021 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kırıkkale’de yerleşik nüfusu 30 bin olan Yahşihan ilçesinde, kış mevsiminde nüfusun 100 binin üzerine çıkması nedeniyle Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, hizmet kalitelisinin artması için vatandaşların nüfuslarını ilçeye almalarını istedi.

Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, öğrenci ve işçi potansiyelinin çok yüksek olduğu gerekçesiyle İller Bankası’ndan gelen payın; yeniden planlanmasını ve artırılması gerektiğini söyledi. Kırıkkale Üniversitesi’nde eğitim gören 40 bin öğrenci ve Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) çalışan işçiler ile birlikte toplamda 100 binin üzerinde vatandaşa hizmet ettiklerini dile getirdi. Türkyılmaz, İller Bankası’ndan gelen payın ise 30 bin kişiye göre aktarıldığını belirtti.

İHA muhabirine açıklama yapan Türkyılmaz, üniversite öğrencilerine de çağrıda bulunarak, 31 Aralık 2021 tarihine kadar ikametgâhlarını taşımalarını istedi.

“Bizim tabela nüfusumuz 30 bin”

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi üzerinden de nüfus sayısının artacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

“31.12.2021 tarihi itibariyle TÜİK tekrardan adrese dayalı sistemleri yenileyecek. Kamuoyunda bilindiği gibi Bodrum, Çeşme, Ayvalık gibi ilçeler, yazın nüfusu artan ilçelerdir. Haklı olarak oradaki belediye başkanları da kendi ilçeleri ile ilgili dertlerini dile getiriyorlar. Kamuoyunun bilmediği ve dikkat çekmemiz gereken bir durumda şu; Bizim tabela nüfusumuz 30 bin. Yalnız 40 bin öğrenci de dâhil olduğunda 70 bin. İlçemizin gündüz nüfusu hastanelerin, organize sanayinin olması ile beraber 100 bin. Çalışan kişi sayısı 30 bine göre olduğu için çok az kalıyor. Bu sefer de belediye olarak hizmet vermekte sıkıntı yaşıyoruz.”

“Hizmet etme kalitemiz artmış olacak”

İller Bankası’ndan gelen payın 30 bin kişiye göre geldiğini anlatan Türkyılmaz, “70 bin kişilik biz hizmet edemiyoruz. TÜİK’in yeni verilerini hazırlarken bizim gibi ilçelerin yazın Bodrum, Marmaris, Ayvalık, Çeşme diyorsa kışında bizim gibi olan ilçeleri tekrardan gözden geçirmesini istiyorum. 15.12.2006 5337 sayılı kanunun 14. maddesinde derki; 10 gün içinde adres beyanı vermek zorundalar. Yenişehir Mahallemizde veya diğer mahallelerimizde yeni gelmiş öğrenci arkadaşların 31 Aralık tarihine kadar adreslerini ilçemize taşıdıklarında hem adrese dayalı sistemden nüfusumuz artacak hem de iller bankasından gelen gelir paydasından hizmet etme kalitemiz artmış olacak” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.