Kırıkkale Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kırıkkale’de ormanlık alanlar anbean kontrol ediliyor

KIRIKKALE’DE İL JANDARMA KOMUTANLIĞINCA KENTTEKİ ORMANLIK ALANLAR, MUHTEMEL YANGINLARA KARŞI HEM HAVADAN HEM DE KARADAN ANBEAN DENETLENİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kırıkkale’de ormanlık alanlar anbean kontrol ediliyor
150 views
06 Ağustos 2021 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kırıkkale’de İl Jandarma Komutanlığınca kentteki ormanlık alanlar, muhtemel yangınlara karşı hem havadan hem de karadan anbean denetleniyor.

Kırıkkale Orman İşletme Müdürlüğünün envanterlerine göre kent sınırları içerisinde bir kısmı meşe, iğde ve söğüt ağaçlarından oluşan yaklaşık 40 orman ve ağaçlandırma sahası bulunuyor. İl Jandarma Komutanlığınca İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Genelgesi ve Kırıkkale Valisi Yunus Sezer’in talimatları doğrultusunda yangın riskinin yüksek olduğu bölgelerde Orman İşletme Müdürlüğü ekipleriyle koordineli şekilde düzenlenen devriye faaliyetleri artırıldı.

Vatandaşların yoğun olarak kullandığı hassas bölgeler gözetleme kulelerinin dışında drone, maket uçak, kamera, fotokapan gibi sistemlerden de yararlanılarak kontrol edilmeye başlanırken muhtarlar, çobanlar, avcılar, arıcılık yapanlar ve mevsimlik tarım işçilerine gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Önleyici kolluk devriyelerince ormanların ve ağaçlandırma sahalarının 24 saat esasına göre denetim ve kontrolü aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Anız yangınında yüzde 60 azalma

Tüm bu faaliyetlere ilave olarak Kırıkkale İl Jandarma Komutanlığına bağlı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timinin koordinatörlüğünde 1 Mayıs 2021 tarihinde başlatılan ve İI Tarım ve Orman Müdürlüğüyle müşterek yürütülen ’Anız Yakan Geleceğini Yakar’ projesi kapsamına orman yangınları da dahil edilerek özellikle ormanlık alanlara yakın köylerde yaşayan vatandaşlara bilgi vermek amacıyla ek 5 bin broşür ile bin afiş bastırıldı. Proje kapsamında elde edilen ilk verilere göre Kırıkkale genelinde bir önceki yıla göre anız yangınlarında yaklaşık yüzde 60 oranında azalma tespit edildi. Kasıt veya ihmal sonucu yangın çıkaranlara 2872 sayılı Çevre Kanunu ile 6831 sayılı Orman Kanunu gereğince yasal işlem uygulanacağı bildirildi.

Kırıkkale Valiliğince bulunan ormanlık alanları ve doğal hayatı korumak, medyana gelebilecek orman yangınlarına anından müdahale edebilmek ve olası kundaklama olaylarının önüne geçebilmek maksadıyla yetkili kişiler dışında ormanlık ve ağaçlandırma sahalarına girişler 31 Ağustos 2021 tarihine dek yasaklanmıştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.